Практичні роботи з географії

Практичні роботи з географії
8 клас

Практична  робота № 11
ПОБУДОВА  ТА  АНАЛІЗ  СТАТЕВО-ВІКОВОЇ  ПІРАМІДИ 
Вступ
У  процесі  вивчення  суспільної  географії  світу  майже  всі  теми  є  фундаментальними  і  світоглядними, як  і  в  цілому  весь  курс. Надзвичайно  важливою  є  тема  “Географія  населення  світу”, яка  дає  можливість  зрозуміти  учню  сучасні  демографічні  тенденції  в  світі. Дана  тема  має  бути  максимально  прикладною  і  опиратись  на  сьогоднішній  день. Саме  з  цією  метою  і  пропонується  дана  практична  робота. Матеріал  її  грунтується  на  статистичному  матеріалі  і  учні  мають  змогу  реалізувати  свої  уміння  і  навички  з  теми, а  також  розвивати  елементи  аналітичного  мислення.

Хід  виконання  роботи
На  початку  уроку  ми  ще  раз  повторюємо  поняття  і  суть  статево-вікової  піраміди. Це  діаграма, яка  характеризує  розподіл  населення  за  віковими  групами. Ці  групи  як  правило  розміром  у  п’ять  років. Справа  від  осі  ординат  ми  відкладаємо  вікові  групи  жінок, а  зліва – чоловіків. Відклавши  у  потрібному  масштабі  кількісні  показники, ми  отримуємо  статево-вікову  піраміду. Ось  наприклад, який  вигляд  має  статево-вікова  піраміда  Україна.


Завдання 1. Розгляньте статево – вікову піраміду 1 і дайте відповідь на питання:
1.До якого  типу  відтворення  населення вона відноситься

зліва)  і  жінок (праворуч).
2. Зробити  аналіз  співвідношення  чоловіків
3.Зробити  прогноз  забезпеченості  трудовими  ресурсами  у  найближчі  25  років.
Як  приклад,  розгляньте  піраміду  для  однієї  з  країн.
Наприклад, за статево-віковою  пірамідою  Афганістану  (малюнок вище) ми  можемо  визначити, що  країна  має  другий  тип  відтворення  населення (традиційний). Це  можна  визначити  по  зростаючій  динаміці  народжуваності. Також  ми  можемо  сказати, що  в  найближчі  25  років  буде  зростати  кількість  працездатного  населення, що  призведе  до  значного  надлишку  трудових  ресурсів.
Завдання 2 Розгляньте статево-вікову піраміду України (ст.205 підручника) та проаналізуйте її за планом Завдання 1
Зробіть висновок до роботи
............................................................................................................................................

9 клас

Класифікація емульгаторів, стабілізаторів і консервантів


Емульгатори (Е 322-442, Е470-495) – це харчові добавки, призначені для створення однорідних емульсій з незмішуваних продуктів.
Їхня основна функція – з’єднувати продукти в однорідну масу. Типовим прикладом таких продуктів є вода і олія, які ніколи не розмішуються без участі емульгатора.


Емульгатори бувають натуральними: курячий білок, природний лецитин з гороху, кукурудзи чи пшениці, відвар мильного кореня тощо. Та для виробництва все частіше використовують синтетичні емульгатори.
Емульгатори ви можете зустріти в морозиві, маргарині, майонезі, вершкових кремах і соусах, цукерках, солодощах, хлібобулочних виробах.


Безпечні емульгатори (при помірному вживанні):


Е414(гуміарабік) – використовується для виготовлення цукерків, пастил, глазурі, йогуртів, морозива, кремів, вершків, газованих алкогольних і безалкогольних напоїв.
Е417 (камедь тари) – використовується для виготовлення морозива і молочних десертів.
Е325 (лактат натрію) – використовується для виготовлення хлібобулочних виробів, м’ясних продуктів, кремів, лікерів. Не містить молочний білок, тому можете не боятись цієї добавки, якщо у вас алергія на лактозу.
Е422 (гліцерин) - для кондитерських виробів і алкогольних напоїв;
Е445 (ефіри гліцерину і смоляних кислот) – для підтримання однорідності продуктів при довгому зберіганні. Для виготовлення жувальних гумок і для обробки поверхонь фруктів.


Шкідливі емульгатори:


Е450 (пірофосфати) – при надмірному вживанні може викликати розлад шлунку, порушення балансу кальцію і фосфору в організмі. Використовується при виготовленні консервованих м’ясних продуктів, плавлених сирків.  
Е433 (полісорбат 80) – при надмірному вживанні може стати причиною алергії та розвитку хвороби Крона (дослідження: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2976079/). Використовується при виготовленні багатьох продуктів: морозива, жувальної гумки, вершкового масла, солодощів тощо.
Е450і (пірофосфат динатрію) - при надмірному вживанні може викликати алергічні реакції. Використовується в консервах з морепродуктів, хлібобулочних виробах, напівфабрикатах з картоплі.

Майже всі шоколадки містять емульгатори – Е322 (лецитин) і Е443 (фосфатид амонію). Ці емульгатори допомагають сформувати шоколад у потрібну форму, забезпечити консистенцію та запобігати “сивому нальоту” на шоколадках (який є природнім). Від нальоту використовують Е492 (сорбідан тристеарат).

Емульгатори в морозиві забезпечують гладку поверхню, запобігають швидкому розмерзанню і стабілізують процес заморозки-розморозки. Найвідоміші емульгатори в морозиві - Е471, Е322, Е432, Е436. ЦІ емульгатори також додають при виготовленні сорбету, замороженого йогурту, мусу і молочних коктейлів.
Маргарин і емульгатори – нерозлучні друзі. Завдяки емульгаторам маргарин має смак, структуру і потрібну стабільність. У виготовленні маргарину використовують наступні емульгатори – Е471, Е322, Е472с, Е477.

На рівні законодавства емульгатори підлягають обов’язковому контролю, тому ви легко можете знайти їх на етикетках. Уникнути емульгаторів навряд чи вдасться, але маючи достатньо інформації, ви зможете обирати краще і зменшити ризик.


Консерванти

Консерванти ховаються під цифрами 2хх (Е200-Е299) і їх можна знайти практично у всіх продуктах. З одного боку ці харчові добавки допомагають їжі довше зберігатися, а з іншого, все ж, – є небезпечними для здоров’я при перевищенні норми.
Найвідоміші натуральні консерванти – це сіль, вино, мед, оцет, спирт. В наш час здебільшого використовують синтетичні консерванти, оскільки вони вигідніші в ціні та більш ефективні.

Безпечні консерванти (при помірному вживанні):


Е200 (сорбінова кислота) - використовується при виготовленні соків, безалкогольних напоїв, зернистої ікри, згущеного молока, кондитерських і хлібобулочних виробів, ковбас.
Е202 (сорбат калію) - для виготовлення маргарину, майонезу, ковбас, копченостей, джемів, соків, вин, борошняних кондитерських виробів, шоколаду.
Е235 (натаміцин або пімарицин) – добавка безпечна, але при високих концентраціях може викликати блювоту, нудоту, діарею. Додають в молочні продукти, м’ясо, торти, сири.
Е270 (молочна кислота) - використовується при виготовленні сирів, майонезу, йогуртів, кефірів, кондитерських виробів. Абсолютно безпечна.


Шкідливі консерванти


Е320 (бутилгідроксианізол) - застосовується у виготовленні кондитерських виробів, м’яса, напівфабрикатів, жувальних гумок. 

Є думки, що Е320 може бути канцерогеном, оскільки вона хімічно взаємодіє з нітратами і в наслідку змінює ДНК-клітини. В багатьох країнах ця добавка заборонена. В Україні використання дозволене.
Е216 (пропиловий ефір параоксибензойної кислоти або пропілпарабен) - досі проводять дослідження, оскільки вважається, що Е216 може викликати безпліддя в чоловіків і рак грудей у жінок.
Активно використовується в хімічній промисловості, а в харчовій можна зустріти цей консервант в цукерках, шоколадах, супах. Щоправда, в Україні заборонено використання Е216 в їжі;
Е217 (натрієва сіль пролілпарабену) - використовується для виготовлення шампунів, кремів і лосьйонів, але в харчовій промисловості вона строго заборонена (в Україні в т.ч), оскільки може викликати головний біль, розлад шлунку, гіперактивність і є канцерогеном. Та все ж, радимо перевіряти м’ясні та кондитерські вироби на вміст цієї добавки.
Е211 (бензоат натрію) – використовується для виготовлення кетчупів, майонезів, маргарину, варення, консервованих продуктів, кондитерських виробів, ікри, мармеладу, безалкогольного пива, плодово-ягідних виробів, м’ясних продуктів. Викликає алергію, гіперактивність та може пошкоджувати ДНК в мітохондрії, що веде за собою виникнення нейродегенеративних захворювань. Дозволена в Україні.


Стабілізатори


Стабілізатори мають дію загусника. Вони допомагають зберегти форму, в’язкість і текстуру продукту. Розпізнати їх можна за шифром Е4хх. Вважається, що стабілізатори менш небезпечні, ніж консерванти та завжди варто пам’ятати про міру. Бувають синтетичними і натуральними.
Зазвичай стабілізатори застосовуються в м'ясній, молочній продукції, напівфабрикатах, джемах, сухих супах, кондитерській та хлібопекарській сфері.


Безпечні стабілізатори:


Е406 (агар) - рослинний замінник желатину. Використовується для приготування зефіру, пастили, мармеладу, суфле, джему, начинки для цукерків.
Також агар застосовують для виготовлення діабетичної продукції.
Е401 (альгінат натрію) – є чудовим ентеросорбентом, виготовленим з бурих водоростей. Харчова добавка використовується для виготовлення мармеладу, цукерок, желе, джемів, соусів, м’ясних і рибних виробів.
Е 407 (караген) – додають при виготовленні молочних продуктів, коктейлів, морозива, кондитерських виробів. Допомагає загущувати і утворювати гель.
Е417 (камедь тари) - для виготовлення морозива і молочних десертів. Проте, часто використовується разом з модифікованим і немодифікованим крохмалем.


Шкідливі стабілізатори (рівень небезпеки для стабілізаторів є “низьким”):


Е579 (глюконат заліза) - може викликати алергічні реакції, головний біль, біль в животі, спині та зубах. Якщо регулярно вживати їжу з Е579 може розвинутись виразка. В харчовій промисловості використовується, як стабілізатор барвників.
Читайте етикетки, будьте інформаційно озброєні та обирайте натуральну їжу.


За матеріалами інтернет-джерела

......................................................................................................................................................................

11 клас
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9
Аналіз картограм  народжуваності, смертності, природного приросту, густоти  населення, урбанізації в Україні


1. Проаналізуйте дані щодо  природного руху населення та зробіть висновки. Дайте  свій  прогноз зміни кількості населення в Україні (збільшення чи зменшення та чому) на майбутні 20 років.

Україна(дані 2018р.)
Кількість населення
42,2 млн.осіб
Народилося осіб
164287осіб
Померлих
298017осіб

(У відповіді розгляньте такі питання: який показник природного приросту в країні; в яких областях він найбільший чи найменший та з чим це може бути пов’язано)
2.Розгляньте таблицю  на стор. 114 підручника  та проаналізуйте дані міграційних процесів в Україні по областях, назвіть їх можливі причини
3. Проаналізуйте таблицю 28.2 підручника (ст. 117-118) і зробіть висновок щодо особливостей зайнятості населення у різни сферах економічної діяльності, встановіть причинно-наслідковий зв’язок з процесом урбанізації в Україні.
4. Зробіть загальний висновок до практичної роботи
..............................................................................................................................
11 клас
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 10
Аналіз секторальної структури економіки України.

  1. Сектори національної економіки України
Первинний

Вторинний
Третинний
Сільське господарство







Лісове
господарство
Рибне господарство
Добувна промисловість
Переробна
Будівництво
Послуги

В Україні з 2001 по 2015 зміцнились позиції третинний сектор економіки, у першу чергу завдяки розвитку торгівлі, зв’язку. До 2010 р. ми бачимо зростання третинного сектору, зменшення первинного та вторинного, що вказує на економічний розвиток країни. Після 2010 року ми бачимо невеликий спад розвитку тритинного сектору, і збільшення первинного:, що пов’язано з фінансово-економічною та соціально-економічною кризою (2008-2015). - За показниками ми бачимо що У країна перебував ще на стадії індустріального розвитку. Суспільства.
Якщо, порівняти показники виробництва валового продукту по секторам економіки України с економіками високорозвинених країн, країн що розвиваються та країн с перехідною економікою, то Україну можна віднести країнам, що мають перехідну економіку. В країнах з високо розвиненою економікою первинний сектор займає 3- 1% ВВП, третинний сектор 60-80%. В країнах де економіка розвивається та знаходиться в перехідному стані (між індустріальним і постіндустріальним суспільством) збільшується відсоток третинного сектору і зменшення первинного сектору в межах 10-20%, тож економіка України знаходиться теж на цьому етапі.
ВИСНОВОК
Укажіть характерні риси секторальної моделі економіки України та її зміни в останні роки.

В останні роки в секторальній моделі економіки України приблизно по 20 % від загального обсягу ВВП припадало на первинний і вторинний сектор. Третинний сектор на сьогодні забезпечує вже майже 60 % ВВП України. Проте поки що секторальна модель економіки нашої державці суттєво відрізняється від моделі високорозвинених країн, де частка третинного сектору становить понад 70 %, а первинного— 2-6%.

Завдання до роботи. Заповнити таблицю, зробити висновок

За матеріалами інтернет-ресурсу https://naurok.com.ua/praktichna-robota-17-vischa-shkola-88296.html 

Немає коментарів:

Дописати коментар